19.05.2014.
Zašto je dobro biti ranoranilac?
Načelo je jednostavno - jutro je doba kada su i mozak i tijelo na vrhuncu forme i koncentracije, a uspjeh je zagarantiran. Iskoristite ovo vrijeme na najbolji način!

Ključ uspjeha
Sviđalo vam se to ili ne, jutarnji sati mogu biti ključ za uspješan i zdrav život.
Najnovija istraživanja otkrivaju da ranoranioci imaju pozitivniji stav o životu nego oni koji duže spavaju.
Ako ustanete deset minuta ranije, vaše će se tijelo nakon nekoliko dana naviknuti na ovu promjenu.
Načelo je jednostavno - jutro je doba kada su i mozak i tijelo na vrhuncu forme i koncentracije, a uspjeh je zagarantiran. Upravo to tvrdi većina joga-majstora, life-coacha te gurua vježbanja i zdravog života.
Realni razlozi
Idealna mjera sna je šest do sedam sati na dan, sve manje od toga povisuje rizik od infarkta i moždanog udara, a previše sna može upućivati na srčane tegobe.
Jedno od objašnjenja je da su ranoranioci duže izloženi suncu, odnosno dnevnoj svjetlosti koja potiče stvaranje serotonina, koji je poznat i kao hormon sreće.
Oni koji najranije ustaju imaju najmanje zdravstvenih problema i znakova depresije. Također, oni češće doručkuju i redovnije vežbaju, što se povezuje s njihovom kondicijom i manjom tjelesnom težinom, zaključuju istraživači.
Popodnevni san prema rezultatima istraživanja nema uticaja na sreću, vitkost i zdravlje ljudi.
Noćne ptice, iako su kreativne i inteligentne, često su sklone i depresiji, pesimizmu i neurotičnom ponašanju.
Vrijedi pokušati
Na kraju, ranojutarnji tipovi osoba su u prednosti jer mogu bolje iskoristiti vrijeme i pravilno organizirati sve svoje obveze, što dovodi do veće produktivnosti.
Pokušajte steći naviku ranog ustajanja kako bi što više vremena imali za sebe i svoje bližnje.