13.07.2014.
Lov kao rekreacijska aktivnost
Ova aktivnost, između ostalog podrazumjeva traženje, dočekivanje, posmatranje, hvatanje, ubijanje žive divljači.. Predstavljamo Lovačko društvo "Srndać"!

Definicije i pravila
Lov je naziv za metode i načine lovljenja divljači. Obuhvata traženje, dočekivanje, posmatranje, hvatanje, ubijanje, hvatanje žive divljači, puštanje ptica grabljivica i sakupljanje jaja pernate divljači.
Lovac je dužan ponašati se u skladu s lovnom prirodom, odnoseći se dužnim poštovanjem prema prirodi i divljači, a naročito mora voditi računa o opreznom rukovanju i upotrebi oružja.
Lovac se za lov mora obući prikladno od glave do pete, što podrazumijeva odjeću i obuću za lov, uključujući i kapu.
Oni se u svemu moraju u potpunosti pridržavati uputa vodića. Zadatak vodića koji su na raspolaganju lovcima, je da vode lov pri čemu čine sve što je u njihovoj moći da udovolje gostima, istovremeno vodeć računa o interesima organizacije i potpunom poštivanju zakona o lovu.
Lovačko društvo "Srndać"
Bavljenje lovom u
Lovačkom društvu "Srndać" je u pravilu vezano za porodičnu tradiciju, a ljubav prema lovu se prenosila s generacije na generaciju.
I u današnje vrijeme, sve veći broj mlađih ljudi se interesuje za ove aktivnosti i sam lov te je budućnost udruženja osigurana.
Sjedište Udruženja je u Visokom gdje se nalazi i lovački dom koji je u njihovom vlasništvu.
Lovački dom u Visokom je od davnina prepoznatljivo mjesto okupljanja lovaca ne samo udruženja nego i šire regije.
Istorija
Prva lovnoprivredna osnova za gazdovanje lovištem je izrađena 1969. Iz tog perioda datira i članstvo društva u Savezu lovačkih organizacija Bosne i Hercegovine čiji je i danas član.
Posebno značajna godina u istoriji društva je 1969. kad ono dobija vlastite prostorije u centru grada, čime se dobijaju i optimalni uvjeti za rad i okupljanje članova u klub-kafani.
I u toku rata u BiH,
društvo je bilo izuzetno aktivno, pokušavajući zaštiti divljač i objekte od ratnih stradanja. Svoj rad društvo intenzivira završetkom rata, radovima na lovačkom domu u Visokom, gdje je uređena klub-kafana i kancelarije a prizemlje zgrade koja je u vlasništvu društva je komercijalno izdato što je poboljšalo i ekonomsku osnovu.
Od 1946. do 1992. godine društvo je brojalo između 250 i 350 članova, dok danas okuplja 300 članova-lovaca organizovanih u šest sekcija: Kralupi, Gračanica, Poriječani, Moštre i Visoko I i II.
Tokom proteklih 90 godina od osnivanja Lovačkog društva do danas promijenilo se bezbroj generacija lovaca ali su svi oni ostavili trajan pečat u razvoju društva i lovnog sporta uopće.