PREPORUČUJEMO REKREACIJU:
05.09.2014.
U većini slučajeva, djeca nisu ta koja traže da započnu sa takmičenjima, već roditelji i treneri.
Takmičenje je temeljno obilježje rasta i razvoja djece u sportskom okruženju. Pravilno vođena takmičenja od koristi su za sveukupan razvoj i igraju aktivnu ulogu u dječjem rastu i socijalnom statusu.
Takmičenja pružaju djeci mogućnost da primjene na organizovanoj utakmici tehničke i taktičke vještine koje su savladali na treningu, iskuse pobjedu i poraz te razviju vještine i vrijednosti koje će im poslužiti kasnije u životu.
Međutim, postoji mnogo takmičarskih sportskih programa koji postavljaju velike tjelesne i psihološke zahtjeve pred djecu. Takav stres u ranim godinama može prizvesti suprotan učinak u obliku štetnog djelovanja na dječiji razvoj te navođenja djece da napuste određeni sport a da prije toga nisu u potpunosti razvili svoju nadarenost.
Zato se prema takmičnju treba odnositi kao prema sportskom i socijalnom oruđu a ne kao sredstvu da se trenutno i pod svaku cijenu proizvede prvak.
Koliko su djeca spremna za takmičenja?
U većini slučajeva, djeca nisu ta koja traže da započnu sa takmičenjima, već roditelji i treneri. Tražim od onih koji o tome donose odluke da imaju na umu slijedeće:
Izvor: Tudor O. Bompa, York University